Canola Oil Spray
| Description: | Sandhurst Canola oil spray |
| Product Code: | CAN450 |
| Unit Size: | 450g |
| Unit configuration: | 12 |
| Barcode: | 9313839009856 |
| Outer code: | 19313839009853 |
| Shelf Life: | 730 days |
Ingredients
Canola oil (66.5%), soy lecithin, hydrocarbon propellant (butane, propane)
Nutritional Information
| Serving Size 5g | | |
| Serves Per Pack 63 | | |
| | Per Serve | Per 100g |
| Energy | 181Kj | 3623Kj |
| Protein | 0.1g | 0.1g |
| Fat – Total | 4.87g | 97.3g |
| Fat – Saturated | 0.36g | 7.2g |
| Carbohydrates | 1g | 1g |
| Sugars | 1g | 1g |
| Sodium | 1mg | 1mg |
Declarations & Miscellaneous Details
| Total Shelf Life from Manufacturer: | 730 days |
| Storage temperature: | Ambient |
| Country of Origin: | Australia |
| Gluten Free: | – |
| Suitable for Vegetarians: | Yes |
| Allergens: | None |
Packaging
| Individual Unit Weight: | 450g |
| Units per outer carton: | 12 |
| Gross weight of carton: | 4.5kg |
| Outer carton dimension: | |
Reviews
There are no reviews yet.