Sandwich Stackers
Long cut cucumber slices
| Description: | Sandwich Stackers |
| Product Code: | GKSL2KG |
| Unit Size: | 2kg |
| Unit configuration: | 6 |
| Barcode: | 9313839008651 |
| Outer code: | 29313839008655 |
Ingredients
Cucumbers (53%), water, sugar, salt, acidity regulator (acetic acid), onion, dill, mustard seeds, peppercorns, firming agent (calcium chloride), coriander seeds, colour (riboflavin), flavours
Nutritional Information
| Servings per package: 35 |
| Serving Size 30g |
| Per serve | Per 100g |
| Energy | 83.4kj | 278kj |
| Protein | 0.1g | 0.35g |
| Fat – Total | 0.045g | 0.15g |
| Fat – Saturated | 0g | 0g |
| Carbohydrates | 4.8g | 15.9g |
| Sugars | 2.85g | 9.5g |
| Sodium | 228mg | 760mg |
Declarations & Miscellaneous Details
| Total Shelf Life from Manufacturer: | 730 days |
| Storage temperature: | Store in a cool dry place. Refrigerate after opening and consume within 21 days |
| Country of Origin: | India |
| Gluten Free: | Yes |
| Suitable for Vegetarians: | yes |
| Allergens: | None |
Packaging
| Individual Unit Weight: | 2kg |
| Units per outer carton: | 6 |
| Gross weight of carton: | – |
| Outer carton dimension: | – |
Reviews
There are no reviews yet.