Tomato Paste
| Description: | Sandhurst Tomato Paste |
| Product Code: | TOMPA10 |
| Unit Size: | 3kg |
| Unit configuration: | 6 |
| Barcode: | 9313839002833 |
| Outer code: | 19313839002830 |
| Shelf Life: | 730 days |
Ingredients
Tomato Concentrate (100%)
Nutritional Information
| Serving Size 100g | | |
| Serves Per Pack 30 | | |
| | Per Serve | Per 100g |
| Energy | – | 379Kj |
| Protein | – | 3.8g |
| Fat – Total | – | 0.1g |
| Fat – Saturated | – | 0.1g |
| Carbohydrates | – | 16.6g |
| Sugars | – | 15.2g |
| Sodium | – | 64mg |
Declarations & Miscellaneous Details
| Total Shelf Life from Manufacturer: | 730 days |
| Storage temperature: | Ambient |
| Country of Origin: | China |
| Gluten Free: | – |
| Suitable for Vegetarians: | Yes |
| Allergens: | None |
Packaging
| Individual Unit Weight: | 3kg |
| Units per outer carton: | 6 |
| Gross weight of carton: | 18kg |
| Outer carton dimension: | |
Reviews
There are no reviews yet.