Cannellini Beans Pouches 3kg
| Description: | Cannellini Beans Pouches 3kg |
| Product Code: | CANN3P |
| Unit Size: | 3kg |
| Unit configuration: | 5 |
| Barcode: | 9313839041986 |
| Outer code: | 19313839041983 |
| Shelf Life: | 2 years |
Ingredients
White Cannellini Beans (60%), Water, Salt.
Nutritional Information
| Servings per package: 36 |
| Serving size: 50g |
| Per serve | Per 100g |
| Energy | 191 kj | 381kj |
| Protein | 2.7g | 5.4g |
| Fat – Total | less than 1g | less than 1g |
| – Saturated | less than 1g | less than 1g |
| Carbohydrates | 6.5g | 13g |
| Sugars | less than 1g | less than 1g |
| Sodium | 112mg | 224mg |
Declarations & Miscellaneous Details
| Total Shelf Life from Manufacturer: | 2 years |
| Storage temperature: | Store in a cool dry place. |
| Country of Origin: | Portugal |
| Gluten Free: | Yes |
| Suitable for Vegetarians: | Yes |
| Allergens: | May contain traces of Lupin |
Packaging
| Individual Unit Weight: | – |
| Units per outer carton: | – |
| Gross weight of carton: | – |
| Outer carton dimension: | – |
Available in both 400g and 2.5kg cans.
Reviews
There are no reviews yet.